100 YAŞINA KADAR YAŞAMAK MÜMKÜN MÜ?

100 yaşına kadar yaşamak isteyenler parmak kaldırsın. Ne kadar yaşadığınız değil nasıl yaşadığınız gerçeği bir kenara dursun, hayat süremizi uzatmak da bizim elimizde.

1) Japonların uzun yaşamasının ve ince olmasının sırrı yapılan araştırmada, tabaklarındaki yemekleri yüzde 80 doyma oranına eriştiklerinde bıraktıkları ortaya çıkmış. 100 yaşına kadar yaşamak istiyorsanız, tabağınızdaki yemeği bitirmenin değil sizin doyum noktanızın önemli olması gerektiğini unutmayın. St. Louis Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, az yemek, yaşlanmayı geciktiriyor. 2008’de yapılan çalışmada, günlük almış olduğunuz kaloriyi azaltmak metabolizmanızı yavaşlatan  ve aynı zamanda yaşlanma sürenizi hızlandıran tiroid hormonunun üretimini azalttığı yönünde.

2) Kişiliğiniz ne kadar yaşayacağınızın göstergesidir. Kararlı, istikrarlı, takıntılı olmayan, rahat bir kişiliğe sahipseniz ömrünüzün kısa olmayacağından emin olabilirsiniz. Yapılan araştırmalar, bu kişilik yapısına sahip olan kişilerin evlilik ve iş hayatlarının da stresten uzak, huzurlu bir ortam içerisinde olduğu ve dolayısıyla da yaşam sürelerine doğrudan olumlu etkisi olduğu yönünde. Aynı zamanda, arabayı hızlı kullanmamak ya da doktor kontrol periodlarını aksatmamakta diğer etkilerinden bazıları.

3) Protein hücre yapımında kullanılır, hücreleriniz yapı taşınızdır. Bu demek oluyor ki, uzun yaşamak istiyorsanız et, hindi, balık günlük menünüzün başrol oyuncuları olmalıdır. Aynı zamanda, yumurta, kinoa, süt, yoğurt, soya gibi destekleyecileri de günlük menünüz içerisine dağıtmanızda fayda var. Kahve içiyorsanız soya sütünü tercih edebilir, ara öğünüzü 1 avuç kuruyemiş ile yapabilirsiniz.

4) Televizyonu kapatın. 2010 yılında yapılan çalışmalara göre, günde 4 saatten fazla televizyon izleyen kişilerin, günde 2 saatten az televizyon izleyen kişilere oranla yüzde 46 oranında ölüm riski daha fazla. Bu da demek oluyor ki, televizyon izlemeyi azaltacağınız her 1 saat, riskinizi yüzde 11 oranında azaltıyor.  Aynı zamanda 2011’de yapılan başka bir araştırmaya göre, 25 yaş üzerindeki bireylerde  televizyon izledikleri her 1 saat, yaşam sürelerini 22 dakika azaltıyor. Bu kadar araştırmadan sonra; televizyon izlemeye ayırdığım süreyi ben kendi adıma azalttım, siz de bir değerlendirin derim.

5) Vücudunuzda sadece yeterli oranda vitamin mineral olmamasının bile kilo almanıza sebep olabileceğini biliyor musunuz? Kilo kontrolünüz için, yaşamızın uzun olması ve herşeyden önce sağlıklı olmanızın ön koşullarından biri olan vitamin mineral desteğine önem vermelisiniz. Bunun için meyve, sebze, kurubaklagil tüketmeli ve desteği arttırmak gerekiyorsa da doktorunuzun belirleyeceği düzeyde multivitamin ve multimineral takviyesi yapmalısınız.

6) Hayatınız boyunca öğrenci kalın. Müzelere gitmek, kendinize meydan okuyabileceğiniz kitaplar okumak, araştırmak, yeni hobiler edinmek hatta yeni bir dil öğrenmek, seyahat etmek beyninizi her daim çalıştırmanızı ve tembelleşmesine engel olmanızı sağlıyor. Çalışan bir beyin ise yaşam sürenizi uzatıyor. Hadi her gün yeni bir bilgi akımına sizde katılın, öğrenmenin keyfini çıkarın.

7) Sigara içerek yaşam sürenizi kısaltmayın. Yıllardır sigara içiyor olsanız dahi, hala sigarayı bırakmak ve yaşamınızı uzatmak için bir şansınız var. Herkesin bildiği sigaranın ömrünüzü kısaltan etkilerinin bazılarını bir daha hatırlatalım;

  • Kalp krizi
  • Kanser
  • Diabet
  • Felç

8) Güçlü sosyal hayat eşittir uzun yaşam. Belki de kadınların erkeklere oranla daha uzun yaşamasının sırrı erkelere kıyasla daha güçlü olan sosyal çevreleridir. Aile ve arkadaş desteğinin sağlığımıza daha çok dikkat etmemizi sağladığı kanıtlanan sonuçlar arasında. Bu yönde yapılan araştırmalar ise son derece ilgi çekici. Arkadaşlarımız sayesinde günlük olaylara daha az stresli yaklaşabiliyor ve bu sayede bağışıklık sistemimizin etkilenmesini engelleyebiliyoruz.

9) Düzenli egzersiz yapın. Koşun, yürüyün, yüzün, bisiklet sürün veya pilates yapın. Hiçbir şey yapacak vaktim yok diyorsanız eğer, arabayı hayatınızdan mümkün olduğunca çıkarın. Gideceğiniz yerlere yürüyerek ya da mümkünse bisikletle gitmeyi tercih edebilir, toplu taşımada bir durak önce inip yürüyebilir ya da sabahları sadece 20 dakika erken uyanarak istediğiniz herhangi bir egzersizi yapabilirsiniz. Düzenli egzersiz yapmanızın cildinizde yarattığı parlaklığı ve ruhunuzda yarattığı enerjiyi farkedince isteseniz de bırakamayacaksınız.

10)  Gençlik iksiri yeşil içecek;

2 adet kivi (200g)

1 adet yeşil elma (120g)

2 kupa bebe ıspanak (200g)

1 adet havuç (50g)

1 yemek kaşığı keten tohumu

1 tatlı kaşığı zencefil

Nar (100 gr)

Yarım litre su

-Tüm malzemeleri blendırdan geçirip tüketebilirsiniz.