30 Yaş Öncesi Edinmeniz Gereken 7 Alışkanlık

20’li yaşlarınızda olabilir ve hayat enerjinizi sonuna kadar yaşamış, belli bir yeme-içme alışkanlığı edinmemiş olabilirsiniz. 20’li yaşlarınız rüzgar gibi geçerken, kendinizi bir anda 30’a dayanmış bulursunuz. Tıpkı hareketli yaşam biçiminiz, yerini sakinliğe bırakmaya başladığı gibi metabolizma hızınız ve vücudunuz da değişmeye başlar. Edineceğiniz birkaç yeme alışkanlığıyla hem sağlıklı hem de kontrollü bir görünüme sahip olabilirsiniz. İşte size harika 7 öneri…

3

1.Eat Clean

Sık sık duyduğunuz “eat clean” gerçek gıdalara odaklanmış bir yemek yeme biçimidir. Kimyasallardan, işleme alınmış ve rafine edilmiş gıdalardan uzak durarak daha fazla enerji, daha az kas ağrısı ve daha iyi uykuya sahip olabilirsiniz.

5

2.Kendi Yemeğinizi Yapın

Evde yemek yaparak sadece paranızdan tasarruf etmezsiniz! Yemeğinizdeki yağ ve tuz dengesine doğru şekilde karar verebilir, daha sağlıklı besinler hazırlayabilirsiniz. Sağlıklı gibi görünen hazır yemeklerle bu şekilde baş edebilirsiniz.

7

3.Yemeğin Tadını Çıkarın

Televizyon izlerken, yolda yürürken ya da başka herhangi birşeyle uğraşırken yemek yememeye özen gösterin.  Yemeğin lezzetine varın ve gerçekten yemek yediğinizi hissedin aksi durumda öğününüzü kontrol etmekte güçlük çekebilirsiniz.

1

4.Şekerden Uzak Durun

Şeker sağlığa zarar veren çok önemli faktörlerden biri. Hayatınızdan şekeri çıkarmanız ya da kullanımını minimum seviyeye indirmeniz kilo ve beden sağlığı açısından faydalı olacaktır. Bu ihtiyacınızı doğal şeker içeren gıdalardan karşılayabilirsiniz.

2

5.Alkole Dikkat Edin

Sıvı bir tüketim biçimi olan alkol, hızlıca kanınıza karışır, organlarınızın erken yıpranmasına ve içerdiği yapay şeker, maya sağlıksız kilo almanıza neden olur. Özellikle 30 yaşından sonra zararlı etkilerini cildinizde bile görebilirsiniz.

4

6.Su Tüketimini Arttırın

Uzmanların ısrarla önerdiği su tüketimi sağlınız ve güzelliğiniz için olmazsa olmaz bir alışkanlık olmalı. Vücudunuz, cildiniz ve organlarınızın suya her şeyden çok ihtiyacı var. Parlak ve genç bir cilt için her gün minimum 2 lt su içmeyi alışkanlık haline getirin.

6

7.Kaslarınıza İyi Bakın

Beden, belli bir yaştan sonra gelişimini tamamlamış olur. Kas gelişimini değiştirmek güç olabilir bu yüzden kaslarınızı erken yaşta güçlendirmelisiniz. Bedeniniz 30’undan sonra değişimi kolay kabul etmeyebilir ve şekilli bir vücuda sahip olmak için daha çok efor harcamanız gerekebilir.