AŞUREYE LEZZET KATMANIN YOLLARI

Şimdi tam da aşure zamanı. Şu günlerde herkesi bir aşure telaşı sarmış, tüm sosyal medya hesaplarında profiller aşure tabaklarıyla renklenmiş. Siz de eğer bu güzel lezzeti hazırlamak, komşularınızla ve sevdiklerinizle paylaşmak istiyorsanız, sizlere aşure yapmanın püf noktaları hakkında harika bilgiler vereceğim.

shutterstock_229477816

Aşure yaparken dikkat edilecek en önemli nokta buğdaydır. Buğdayın önceden ıslatılıp iyice yıkanması gerekir. Hatta öncesinde buğdaylarınızı bir taşım kaynatın ve suyunu dökün. Bu aşurenin suyunun daha berrak olmasını sağlayacaktır. İncir, aşurenin vazgeçilmez meyvelerindendir. Ama yapacağınız aşureye rengini verip karartacağından dolayı, öncesinde soğuk suda ıslatılarak bekletilmesi ve beyazlaşması sağlanmalıdır.

Aşure yaparken malzemelerin eklenme ve pişme sırası da lezzetini önemli noktada değiştirir. Her malzemenin farklı bir yoğunluğu ve farklı pişirme süreleri olduğundan malzemelerin tümü tek bir seferde pişirilmemeli, tarife uygun sıra ile izlenmelidir. Mesela kuru fasulye, nohut gibi bakliyatlar geç piştiği için öncesinde akşamdan suda bekletmeli ve biraz haşlamalıyız. Daha sonra, sularını süzdüğümüz bakliyatları buğdayla birlikte öncelikli olarak pişirmeliyiz. Kuru meyveleri bakliyatlar iyice piştikten sonra koymamız yeterlidir. Aşuremizde kuru incir kullanacaksak, aşuremizin rengini karartmaması için suda bekletilmiş incirleri en son aşamada ilave etmeliyiz ve çok kaynatmamalıyız. Aynı şekilde kuş üzümü, antep karası üzüm, kuru erik gibi meyveleride ekleyeceksek aynı işlemi onlara da uygulamalıyız.

Aşurenizin renginin daha beyaz olmasını istiyorsanız, 2 su bardağı süt ilave edebilirsiniz. Bu işlem hem daha duru bir aşure yapmanızı, hem de daha lezzetli bir aşure sunmanızı sağlayacaktır.

Aşure yaparken bir başka önemli nokta ise şeker kullanımıdır. Kuru ve taze meyvelerin vereceği şeker fazla tat verdiği için şeker miktarı buna göre ayarlanmalıdır. Aşurenin fazla tatlı olmasını istemiyorsanız, verilen ölçüden daha az şeker kullanabilirsiniz. Eğer diyet yapıyorsanız ve aşure yemeyi çok seviyorsanız, fakat içerisindeki şekerden dolayı yiyemiyorsanız hiç üzülmeyin… Şekersiz aşure de yapabilirsiniz. Aşurenize şeker yerine, bolca hurma ve elma rendelerseniz şekerin yerini almış olduğunu göreceksiniz. Çok tatlı olmasa da diğer kuru meyvelerle birleştiğinde tam kıvamında hafif bir tatlı olacaktır.

shutterstock_230540755

Aşure sunumu nasıl hazırlanır?

Aşure piştikten sonra biraz ılınması beklenir. Ardından küçük farklı kapların içerisinde, farklı şekillerde servis edebilirsiniz. Örneğin, çok güzel dondurma kaselerinde, büyük çay fincanlarında, güveç kaplarında, bakır kaplarda, şık kadeh bardaklarda sunuma hazırlayabilirsiniz.

Aşureyi sunuma hazırlarken genellikle süsleyerek servis ederiz. İşte bu süsleme işlemini aşureyi soğuttuktan sonra, hatta tam servis sırasında hazırlamamız gerekir. Çünkü buzdolabında aşure ile birlikte bekleyen tatlı baharatlar, kuru ve taze meyveler zamanla kararacak; hatta taze olan meyveler suyunu salacak ve servis sırasında kötü bir görüntü oluşmasına yol açacaktır.

Örneğin, yeşil toz fıstıkla süslediğiniz bir aşure buzdolabına girdiğinde nemlenecek ve toz fıstıklar ıslanıp yeşil rengini kaybedecektir. Ya da süslemede kullandığınız nar taneleri solacak ve suyunu aşurenin üzerine salacaktır. Bu nedenle süsleme kısmına dikkat etmemiz gerekir. Aşureyi kuru kayısı, kuru incir, nar, tane fındık, dövülmüş ceviz, kuş üzümü, toz fıstık, kuru incir ve çam fıstığı ile süsleyerek servise sunabilirsiniz.

Aşure yapmak gerçekten maharet ister, şimdiden mutfağa girecek olanlara kolaylıklar diliyorum. Tatlı tadında huzur dolu bir hafta geçirmeniz dileğiyle…

Sevgiyle ve afiyetle kalın…

Lezzetli Mutfaklar İçin İhtiyacınız Olan Her Şey:

[content_boxes layout=”icon-with-title” columns=”1″ class=”” id=””][content_box title=”Vücudunuzdaki Ödemden Nasıl Kurtulursunuz?” icon=”fa-chevron-right” backgroundcolor=”#cbb5e2″ iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” iconflip=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”http://mag.morhipo.com/?p=7915″ linktext=”” linktarget=”_blank” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″] [/content_box][/content_boxes][content_boxes layout=”icon-with-title” columns=”1″ class=”” id=””][content_box title=”Buzdolabınıza Format Atın, Zayıflayın!” icon=”fa-chevron-right” backgroundcolor=”#cbb5e2″ iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” iconflip=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”http://mag.morhipo.com/?p=7643″ linktext=”” linktarget=”_blank” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″] [/content_box][/content_boxes]