Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un Öne Çıkanları

Modanın çevresinde dönen bir haftayı daha geride bıraktık! Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul Sonbahar/Kış 2017 sezonu 20-24 Mart 2017 tarihleri arasında Grand Pera’da gerçekleştirildi. İlk defa Beyoğlu’nda bulunan yeni nesil yaşam merkezi Grand Pera’da gerçekleşen MBFWI, Grand Pera, tarihi Cercle d’Orient binası ve Emek Sahnesi’yle toplam 800 kişilik 8 sinema salonu ve 1.400 kişiye ulaşan seyirci kapasitesiyle toplam 3.500 m2’lik bir alanı kullandı. Tarih ve modayı iç içe deneyimlediğimiz haftada öne çıkan başlıkları derledik.

06

[separator style_type=”none” top_margin=”” bottom_margin=”” sep_color=”” border_size=”” icon=”” icon_circle=”” icon_circle_color=”” width=”” alignment=”” class=”” id=””]

Etnik ve bohem tasarımları çok seven ve bu ihtiyacından yola çıkarak kendi koleksiyonunu oluşturan Ahu Kulaç’ın çanta tasarımları MBFWI kapsamında Çiğdem Akın’ın defilesinde modaseverlerle buluştu. Az sayıda ve elde hazırlanan çantalardan oluşan Ahu Kulach tasarımı çantalar, Çiğdem Akın’ın koleksiyonuyla harika bir uyum içindeydi.

02

Defilelerinde tasarımlarına olduğu kadar hikayelerine de önem veren Çiğdem Akın, bu koleksiyonunda O’n’dan Sonra tamlamasının yazılışındaki oyunlardan yola çıkarak renkleri, desenleri ve kumaşları özgür bırakmıştı. Fazıl Say’ın piyano uyarlamasıyla, Barok döneminin büyük sanatçısı Bach’ın bestelerinden oluşan özel bir seçkiyi dinlerken, bir yandan da 80’lerden ilham alan tasarımları kadife ve şifon kumaşlarda hayat bulmuş şekilde izledik.

01

Etkili tasarımlarıyla başarılı bir kariyer inşa eden Ceren Ocak, MBFWI’de amazon kadınlarından ilham aldığı Re-Born isimli Sonbahar/Kış 2018 koleksiyonuyla doğadan uzaklaşmaya sitem edip binalaşmanın ve hızlı tüketimin olmadığı zamanlara dem vurmuştu. Koleksiyonda ipek,deri,süet ve rugan gibi kumaşlar kullanılırken, detaylarda büyük kemerlerle bele vurgu yapılmıştı. Defilede kullanılan tüm aksesuarların tasarımıysa yine Ceren Koçak’a aitti.

03

Türk moda dünyasının en etkili kadın tasarımcılarından biri olan Mehtap Elaidi, 27 Mart günü yaptığı sunumuyla yine başarısını ispatladı. Türkiye’nin ilk kadın stüdyo fotoğrafçısı Maryam Şahinyan’ın çektiği fotoğraflardan, hayat hikayesinden, İstiklal Caddesi’nden ve güçlü kadınlardan etkilenerek hazırladığı koleksiyonunda Elaidi, volanlar ve deneysel kupları asimetrik kesimlerle birleştirmiş; tasarımcının olmazsa olmazı beyaz poplinlerse deri detaylarla bir araya gelmişti. Romantik ve modern duruşun yan yana çok yakıştığını gösteren tasarımlar; siyah,mavi,bordo,antrasit ve lame desenlerle süslenmişti.

04

Nihan Peker 25 görünümden oluşan Winter Leaves isimli Sonbahar/Kış 2018 koleksiyonunda bize bir sonbahar hikayesi anlattı. Renk geçişleriyle mevsimleri anlatan Peker, aynı zamanda tasarımlarında hazır giyimden abiyeye doğru kaymıştı. Üstelik son dönemin vazgeçilmezi olan athleisure trendini de kullanan tasarımcı, Tülin Şahin’in giydiği üzeri işlemeli bir sweatshirt ile defilesini açtı. Oldukça spor ama coutre’dan kopmamış bir parçayı podyumda görmek bizim için de oldukça keyifliydi.

Henüz Yorum Bulunmuyor

Yorum Yaz

Your email address will not be published.