Soğuk Ülkenin Sıcak Trendi: Hygge

Bugüne kadar “hygge” kelimesini duymamış olsanız bile emin olun birçok kez hissettiniz. Danimarka halkının uzun, soğuk ve karanlık geçen kış günlerinde sevdikleri insanlarla birlikte vakit geçirmesi, genelde bir ışık veya ısı kaynağının etrafında toplanıp bir şeyler yiyip içmesinin genel adı olan hygge, gerçek bir rahatlama sanatı. Nasıl yağmurlu bir günde battaniye altında kahve eşliğinde film izlemeyi ya da kitap okumayı seviyorsanız, hygge’yı da çok seveceksiniz. Evinizi ve kendinizi bu sıcacık trende hazırlamak için dekorasyon önerilerimize göz atabilirsiniz, ilham almak için Instagram’da #hygge etiketini aratıp bir buçuk milyon sonucu inceleyebilirsiniz.

Işıkları Kısmayı Unutmayın

Dünyada mum tüketiminde Danimarka ve diğer İskandinav ülkelerinin lider olmasına şaşırmamak lazım çünkü hygge mum ışığıyla doğrudan ilişkili. Siz de evinizin ışıklandırmasını daha yumuşak bir tona çekebilir, kokulu ya da kokusuz mumları dekorasyona dahil edebilirsiniz.

Yumuşacık Hissedin

Sıcak, konforlu ve rahat hissetmek denince aklınıza muhtemelen yumuşacık battaniyeler, tüylü yastıklar ve halılar geliyor. Evinizdeki ana parçaları bu şekilde tercih etmeseniz de dekorasyona birkaç yastık, puf, koltuk şalı ve battaniye ekleyebilirsiniz.

Temel Kural Basitlik

Evinizi daha hyggeligt hale getirmek için iç mekanınızda büyük yenilikler yapmaya ihtiyacınız yok. Küçük birkaç parçayla eviniz sıcacık bir hygge alanına dönüşür. Sizi mutlu eden ve iyi hissettiren her şey evinizdeki hygge’ya yardımcı olabilir. Sevdiklerinizi fotoğrafları, sıcak bir banyo ya da duvarınıza asılı güzel bir söz yeterli.

Ev Kıyafetlerinizi Güncelleyin

Rahat bir ev ortamına uyum sağlamak hiç zor değil. Yoğun bir günün ardından ofisten eve dönmek bile başlı başına hyggeligt bir durum! Sıcaklığa uyum sağlayacak pijama takımları, eğlenceli tişörtler, rahat ev terlikleri evinizi hiç çıkmak istemeyeceğiniz favori mekanınıza çevirecek.

Konforunuzu Paylaşın

Hygge’nın temel dayanağı sosyalleşmek. Uzun, güneş görmeyen ve buz gibi İskandinav gecelerinde insanlar nasıl aileleriyle ateşin başında bir araya gelip sohbet ediyorsa, siz de konforlu alanınızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Bizim önerimiz konforun yanında lezzeti de paylaşmanız. Arkadaşlarınızla kek, kurabiye veya yemek yaparak ya da birlikte çay veya kayve içerek vakit geçirmeyi daha çok seveceğinize eminiz. Yine Avrupalı bir gelenek olan fondüyü bile deneyebilirsiniz.

Eğlenmeyi Unutmayın!

Yeni bir hobi edinerek evde geçirdiğiniz zamanları daha kaliteli hale getirebilirsiniz. Boyama gibi nispeten basit hobilerden dikiş gibi ciddi seçeneklere kadar istediğinizi denemekte özgürsünüz! Bu hem sizi rahatlatır hem de üretmek sizi mutlu eder. Eğer hobi yerine eğlenceyi oyunlarda arıyorsanız, masa üstü oyunlarının eğlenceli olacağını unutmayın.

Tüm bunların yanında dekorasyonu olabildiğince sade tutmak, sıcaklık hissini arttıran objelere yer vermek ve en önemlisi hygge trendinin sadece kışa özel olmadığını unutmamak gerekiyor! Bonus bilgi: “Huga (hoo-gah)” şeklinde telaffuz edilir. Hoş ve sıcak anlamına gelen Hyggeligt ise Danlar’ın en sevdiği kelime!

Henüz Yorum Bulunmuyor

Yorum Yaz

Your email address will not be published.