Topuklu Ayakkabıyla Yürümenin Sırları

Marilyn Monroe “Bir kadına doğru ayakkabıları verin, ardından dünyayı fethedebilir” derken muhtemelen topuklu ayakkabıdan bahsediyordu. Sonuçta rahat bir topuklu ayakkabı giydiğinizde kendinizi daha güçlü, yenilmez ve bir o kadar da güzel hissediyorsunuz değil mi? Diğer ayakkabılardan çok farklı bir duruşa sahip olan topukluları giymek çok da kolay değil. Bu nedenle çoğu kadın sadece özel günlerde yüksek topukları tercih ediyor. Eğer stilettolarınızın üzerinde zarafetle ilerlemek isterseniz önerilerimize göz atın. Okuduktan sonra ayakkabı dolabınızda topuklulara biraz daha yer açmak isteyeceksiniz!

Topuğunuzdan Parmağınıza Doğru Yürüyün

Topuklu ayakkabıyı ayağınıza ait değilmiş gibi göstermenin en kolay yolu, onları da düz tabanlı ayakkabıları giydiğiniz gibi giymeye çalışmak. Topuklu ayakkabıyı giyerken önce topuğunuzu ardından parmaklarınızı ayakkabıya yerleştirin. Böylece daha doğal bir görünüm elde edersiniz.

Küçük Adımlar Atın

Topuklu ayakkabı giymek, adımınızı normalden daha kısa yapar. Bu nedenle, aynı mesafeye gitmek için daha fazla sayıda küçük adım atmanız gerekir. Bunu yaparken daha zarif görünecek şekilde hareket edin.

Acele Etmeyin

Yüksek topuklarla acele etmek sizi sadece burkulmalara yaklaştırır. Garip görünmenizi saymıyoruz bile. Küçük adımlarınızı dengenizi koruyacak şekilde atmalısınız. Dolayısıyla eğer bunu yapabilmeniz için zaman gerekiyorsa, yavaş yürüyün. Bu yürüme şekli size yürürken güvenli bir duruş da verir.

Kendinizi Geriye İtin

Topuklarınızın izin verdiğinden daha hızlı yürümek isteyebilirsiniz. Bu da yürürken vücudunuzun öne doğru eğilmesi ve kambur görünmeniz demek. Bu nedenle topuklularla yürürken bedeninizi biraz geri itin. Gövdenizin öne itilmesine karşı koyacağınız için dengeli bir görünüm yakalarsınız.

Düz Bir Çizgi Çizin

Doğru bir çizgi çizmek istediğinizde kaleminiz hareket ederken ona bakmak yerine, çizerken çektiğiniz son noktaya bakarsanız daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Benzer şekilde, topuklularla yürürken ayak ucunuz yerine hedef noktanıza (örneğin caddenin sonunda kafeye) bakarsanız ve bitiş noktanıza doğru olan düz bir çizgi hayal ederseniz daha zarif bir şekilde yürürsünüz.

Ayaklarınızı Kavisli Yapın

Adım atarken ya da dururken ayağınızın kaydığını hissederseniz, ayağınızı kavisli bir şekil alacak şekilde sıkın. Böylece ayaklarınız ayakkabı tabanına daha yakın hale gelir. Bu da manevra yapmanızı ve yürümenizi kolaylaştırır.

Ayakkabınızın ayağınıza uygun olduğundan emin olun. Eğer ayakkabınız size uygun değilse yürümek kuşkusuz imkansız olur. Topuklu ayakkabılarınız size büyük geliyorsa taban ve ayak pedleriyle ayağınıza uyumlu hale getirin. Eğer ayak numaranızdan daha küçükse ayakkabıcıdan büyütmelerini isteyebilirsiniz.

Bonus: Topuklu ayakkabıyla yürüyebilmenin bir diğer sırrı da baştan başlayarak üçüncü ve dördüncü ayak parmağınızı şeffaf bir bantla bantlamak. Kulağa çılgınca gelse de mantığı şu: Bu iki parmak arasında bölünen bir sinir var. Üzerine basınç yapıldığında yani topuklu giyildiğinde ağrı yapıyor. Bantla birleştirmekse bu sinirin üzerindeki baskıyı hafifletir.

Henüz Yorum Bulunmuyor

Yorum Yaz

Your email address will not be published.