10 Dakikalık Yüz Egzersiziyle Çizgilerle Vedalaşın

Yüz botoksu tarihe karışıyor! Etkisini her ne kadar hızlı gösteren bir yöntem olsa da; doğal ve sağlıklı yaşamda yeri olmayan botoksa karşı artık yüz jimnastiği var. Yeni yeni adını duymaya başladığımız ve bu sıralar popüler olmaya başlayan yüz egzersiziyle uzun vadede doğal bir görünüm ve eskisine nazaran kırışıklıklarda azalma görebilirsiniz. Yüzümüzde 40’ı aşkın kas var, bu kasları yüz egzersizi yaparak güçlendirerek, sarkmalara ve kırışıklara karşı önlem alabilirsiniz. Hazırsanız, hemen bir ayna karşısına geçin!

İlk olarak yanaklarınızda ki kasları ısıtarak başlayın. Bu işlemin adı kas çiğneme olarak biliniyor. Yüzünüzdeki kasları egzersize hazırlamak için mutlaka ısınma işlemi yapmalısınız. Bunun için yapmanız gereken; yanağınızı baş parmağınız ve işaret parmağınızla hissedene kadar sıkıştırmak ve ardından yanaklarınızı kulağınıza doğru geri çekip bırakmak. Her bir yanak için bu işlemi 10 kez tekrarlayıp diğer tarafa da uygulayın.

”Platisma” boynun önünde, derinin hemen altında yer alan kas. Bu bölgede boyun yaşlanmaları ve gıdı sarkmaları gibi belirtileri önlemek için bu kası çalıştırmak gerekir. Sinirlendiğiniz ya da boynunuzu gerdiğinizde farkedebileceğiniz bu kası, alt çenenizi öne ittirerek çalıştırabilirsiniz. 10 kez tekrarlayarak ve 10 saniye uzunlukta tutarak yapmanız faydalı olacaktır.

Göz çevrenizdeki kaz ayaklarına da dur diyen bu egzersize mutlaka zaman ayırın. “M. Orbicularis oculi” 3 parça kastan oluşan ve göz kapatılıp açılmasını sağlar. Sık sık farkında olmadan kullandığımız bu kasları doğru çalıştırmak için; şakaklarınızı parmaklarınızla olabildiğince gerip göz kapaklarınızı açıp kapayın. Bu hareketi  10 saniye kadar yapmanız yeterli olacak.

Mimiklerin en çok kullanıldığı bölgelerden biri alın ve kaşlar… Buradaki kasların istemsiz ve doğal olarak kullanılması kırışıklığı tetikler. Örneğin güneşe bakarken kaşları çatmak gibi ve daha bir çok örnek. Alındaki kırışıklığı engellemek için; elleriniz yukarı bakacak şekilde alnınızı sıkıca tutun, elleriniz ve yüzünüz bu pozisyondayken kaşlarınızı en az 10 kez çatmaya çalışın.

Elmacık kemiklerinizi çalıştırmanın en güzel yanı gülümsemek! Bunu yapmanın ne faydası olur diye düşünüyorsanız hemen açıklayalım; kırışık ve sarkıkları engellemek için yüzdeki kasların eşit bir biçimde çalışması gerekir. Bu kas için gülebildiğiniz kadar gülümseyin ve parmaklarınızla gülümsemenizin bittiği yerden elmacık kemiklerinizi tutun. Bu işlemi yaptıktan sonra dudaklarınızı aşağıya ittirmeniz yeterli olacak.

Şimdi tüm bu egzersizlerden sonra cildinizi şımartabilirsiniz. İlk olarak bol bol oksijen alın çünkü yüzünüzdeki hücrelerin ve kasların buna çok ihtiyacı var. Daha sonra cildinize uygun günlük bir nemlendiriciyi parmaklarınızda hafif ısıtıp masaj yaparak cildinize uygulamak tüm yüzünüzdeki kan dolaşımını hızlandıracaktır.

Henüz Yorum Bulunmuyor

Yorum Yaz

Your email address will not be published.