ALAÇATI DEDİLER GELDİK VE BOL BOL YEDİK!

Türkiye’nin en gözde yerlerinden biri şüphesiz ki Alaçatı! Gidenlerin bir daha, gitmeyenlerin ise ne yapıp edip gitmek istediği nadir yerlerden biri. Kendine özgü mimarisi ile taş evleri, yel değirmenleri, asma bahçeleri ve esen rüzgarları ile windsurf’e öncülük eden cennetten bir köşe diyebiliriz. Bir de herkesçe bilinen özelliklerinin yanında, 17 Ağustos – 22 Ağustos 2015 PAW Alaçatı Dünya Kupası organizasyonu eklenince şimdilerde burası tıklım tıklım ve ışıl ışıl!

Biz de bu güzel beldeye Windsurf Şampiyonu Bora Kozanoğlu’nu desteklemeye gelmişken; Alaçatı’ya ilk defa gelecekler ya da daha önce gelmiş ama en özel mekanlarının tadını çıkaramamışlar için mutlaka uğramanız gereken en gözde mekanları bir araya getirdik:

Köşe Kahve

 

Bu liste tabi ki Köşe Kahve ile başlamalıydı! Uzun bir yolculuk yaptınız, otelinize yerleştiniz. Şimdi tüm bu yolculuğun yorgunluğunu atmak için sizi Köşe Kahve’ye davet ediyoruz. Alaçatı’nın kendine özel dokusunu hissedeceğiniz Köşe Kahve’de, limonatayı seviyorsanız içeceklerden ilk tercihiniz olmalı! Ben Türk Kahvesi hastası olmama rağmen tercihimi limonatadan yana kullandım ve kesinlikle pişman değilim. Bir de yanında leziz truffleları yediniz mi, yorgunluk kalmayacağından eminim…

İmren Han

slide0

 

Yorgunluğuzu atıp, Alaçatı’nın o muhteşem evleriyle sarılı sokaklarını gezmeyi bitirdiğinizi var sayıyorum. O zaman şimdi de tatlı molası! İmren, Alaçatı’nın damak çatlatan tatlıcısı. Sütlü tatlılarıyla nam salmış olan İmren’e girdiğinizde güzel bir yere oturun; çünkü bu lezzetlerden sonra ayrılmak istemeyebilirsiniz. Oturdunuz mu? O halde Sakızlı Muhallebi ve Sakızlı Türk Kahvesi sipariş vermenin tam zamanı!

Kırmızı Ev Restaurant

3608_e784

 

Ege’nin o çok özel mutfağının en lezzetli yemeklerini yemek istiyorsanız doğru adres Kırmızı Ev Restaurant. Yoğurtlu semizotu, enginarlı salata, pancarlı kısır, börülce… Ya da saymıyorum, siz tüm mezeleri mutlaka deneyin! İlk günü kendimizi çok da yormadan böylelikle bitiriyoruz…

Kumrucu Hikmet

IMG_2531

 

İzmir’e gelip de kumru yememek olmaz dedik ve ikinci günün kahvaltısını yapmak için kendimizi Kumrucu Hikmet’te bulduk. İzmir’de bir kaç kumrucunun en lezzetli kumrularını denemiştim ama Kumrucu Hikmet bambaşkaymış. Biz “Basri”yi denedik ve damağımız çatladı diyebilirim. Hatta o kadar beğendik ki başka bir gün gelip “Çılgın”ı da denedik. O da en az Basri kadar muazzamdı… Bu isimler nedir demeyin. Yunus, Asım, Ziya gibi kumru çeşitleri de mevcut. Mutlaka gelin!

Kabak Çiçeği

Zeytinyağlı yemekleri beğenir misiniz? Cevabınız evet ise Kabak Çiçeği’ne koşa koşa gelmenizi tavsiye ederim. Bu kadar sağlıklı yemeklerin bu kadar lezzetli olacağını hiç tahmin etmezdim. Önerimiz: kabakçiçeği dolması ve enginarlı pilav…

Veli Usta

Dondurma-Bluesky-Bigbuble-Biskuvi-Doncurmaci-Veli-Usta-Izmir-Alacati-Telefon-0-232-716-08-80-Fiyat-7

 

Alaçatı sokaklarında gezerken bir dükkan önünde uzunca bir sıra olduğunu görürseniz, orası büyük ihtimalle Veli Usta! Hiç vakit kaybetmeden hemen siz de o sıraya girin; çünkü dakikalar sonra hayatınızın en lezzetli dondurmasını yiyeceksiniz. Size neyli dondurma yemeniz gerektiğini söyleyip diğer lezzetlerden mahrum bırakmak istemiyorum ama bluesky ve bigbubble’ı sırf güzel renkleri için bile yiyebilirsiniz.

Karina Balık Restaurant

 

“Buraya kadar geldik güzel bir balık yemeden dönülür mü?” dedik kendimizi harika bir Yunan restoranında bulduk. Karina Balık Restaurant’ı lezzetli balıkları, hepsinden yemek isteyeceğiniz ve duramayacağınız mezeleri ile tam olarak aranılan yer. Sofranın sohbetiyle üçüncü günü de bitiyoruz… Hayde rast gele!

Babushka

 

Aslında “Anneanne Sofrası” sloganıyla çok şey vadediyor gibi gözükebilir ama inanın bu vaadin karşılığını da vermeyi başarıyor. Daha önce bahsettiğim kahvaltıda kumru yemek size ağır geldiyse ve lezzetli bir kahvaltı yapmak istiyorsanız, Babushka size tam olarak istediğinizi verecek.

Öküz

SMH_2723

 

Canlı müziğin denizin kokusuyla buluştuğu eğlenceli bir mekan… Sınırsız bir şekilde eğlenip dans edip geceyi bitirmek isterseniz, Öküz sizi bekliyor.

Nar Bar

4

 

“Hayır, ben gecemi çok da yorucu olmayacak şekilde bitirmek istiyorum” diyorsanız, o halde sizi Nar Bar’a davet ediyoruz. Küçük bir bahçede en yakın dostlarınızla muhabbet ederken müzikleriyle sizi sizden alacak. Sakin, nezih ve kaliteli…

Alaçatı Otlu Midyecim

36186035_2cKk9_TY_4AhS31TKBtaJ0lWqVQ18Qo9ObaXg_QdkuE

 

Son olarak, siz de benim gibi midye hastasıysanız Alaçatı Otlu Midyecim’in kendine has midyelerini yemeden tatilinizi bitirmeyin. Henüz üç ay önce açılmış yepyeni bir mekan olmasına rağmen hem sahibini hem de midyelerini çok ama çok sevdim. Midyelerin içi gerçekten etlerle dolu. Böyle bir şeyi İstanbul’da yemeniz neredeyse imkansız.

Alaçatı Modasını Stilinize Uyarlayın!

[content_boxes layout=”icon-with-title” columns=”1″ class=”” id=””][content_box title=”Alaçatı Modasına Dair Her Şey!” icon=”fa-chevron-right” backgroundcolor=”#d5c5e2″ iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” iconflip=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”http://mag.morhipo.com/?p=6594″ linktext=”” linktarget=”_blank” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″] [/content_box][/content_boxes][content_boxes layout=”icon-with-title” columns=”1″ class=”” id=””][content_box title=”Ege’de Neler Moda?” icon=”fa-chevron-right” backgroundcolor=”#d5c5e2″ iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” iconflip=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”http://mag.morhipo.com/?p=6599″ linktext=”” linktarget=”_blank” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″] [/content_box][/content_boxes]