Bu Alışkanlıklar Depresyona Birebir

Yeni alışkanlıklar edinip rutininizi bozmaya hazır mısınız? Sürekli enerjik, güler yüzlü ilham kaynağınız muhtemelen pozitif enerjinin çevresinde olmasından asla şikayetçi olmuyor, değil mi? Popüler inancın aksine, o mutlu görünen insanlar negatif olmak için kendilerine fırsat verdikleri için mutlular, başlarına asla kötü bir şey gelmediği için değil. Hayatınıza pozitif düşünceyi ve mutluluğu getirmek bazen zor olabilir. Ama imkansız değil, asla!
Peki daha iyi hissetmek için ne yapmanız lazım, söyleyelim; alışkanlıklarınızı değiştirin!

Bir Rutine Bağlı Kalın

Bu kulağa sıkıcı bir fikir gibi mi geliyor? Mutlu insanların çoğu aslında bir rutine sahip. Sabah belli bir saatte uyanıp, işe gidip bütün gün ne yapacaklarını bilerek zamanı geçiriyorlar. Buna iş dışında yapacakları da dahil. Hatta hafta sonları bile zamanlarını üretken bir şekilde geçirmeye çalışıyorlar. Bu her zaman kendilerini yordukları ya da meşgul ettikleri anlamına gelmiyor tabii fakat belirsizliğe düşmelerine izin vermiyorlar. Çünkü bir rutininiz olmadığı zaman daha kolay düşüşe geçebilirsiniz. Dolayısıyla kendiniz için günlük ve haftalık planlar yapıp bir rutin oturtmak daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Manevi Yönünüzü Güçlü Tutun

Güçlü inançlara sahip olmak mutluluğu da beraberinde getirir. Bu din, evrenin gücü ya da kendinize olan inancınız da olabilir. Hatta gelecek günlerin güzel olduğuna bile inanabilirsiniz. Bu inanç sizi her zaman daha mutlu yapar.

Destek Gruplarını Keşfedin

Dizi veya filmlerde gördüğünüz o destek gruplarından birine katılmayı hiç düşündünüz mü? İşler sizin için gerçekten zorlaştığında profesyonel bir destek almak gerçekten faydalı olabilir. Bunu bir grupla, özellikle sizi anlayacağını düşündüğünüz insanlarla yaparsanız, iyi hissetme sürecine daha hızlı girebilirsiniz. Tabii bireysel tedavilerin de her zaman bir seçenek olduğunu unutmayın.

Uğruna Savaşacak Küçük Hedefler Bulun

Tıpkı inançlarınız gibi tutkularınızı da güçlü tutmaya çalışın. Hedeflerinizi yüksek tutmanıza gerek yok.  Sadece gönüllü bir çalışmaya bile katılabilir ya da bir kampanyaya imza atabilirsiniz. Ne yaptığınız değil sizi ne kadar doyurduğu önemli! Uğruna vakit harcağınız bir durumun olması sizi mutlu ve rahatlamış hissettirir.

Kendinize Negatif Olmak İçin Şans Verin

Dünyanın en mutlu insanı bile, tabii böyle biri gerçekten varsa, kötü bir gün geçirebilir. Ama mutluluğu tam anlamıyla yaşamak için mutsuz olmanız da gerekiyor. Bu nedenle negatif hissettiğiniz anlarda bu hissi kabullenin ama mümkün olduğunca hızlı geçmesini de sağlamaya çalışın. Hem öyle hissetmediğiniz zamanlarda bile mutlu olmaya çalışmak sağlıklı bile değil, kendinize yüklenmeyin.

Düşüncelerinize Hakim Olun

Bir kere kendinize hakim olabildiniz mi, her şey kolaylaşır. Dengenizi korumak ve düşüncelerinizi yönetmek hiç kolay şeyler değil. Spor veya egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, yapacaklarınızı belli bir düzene sokmak ilk yapacaklarınız arasında olmalı. Kendinizi yeni şeyler öğrenmeye, yeni amaçlar edinmeye zorlayın ki daha yüksek tatmin hissedin. Bunu bir kere başarınca bir daha yıkılması zor olacak. Bu hafta küçük de olsa yeni bir şey öğrenmeye çalışın ve hafta sonuna kadar kendinize üç hedef koyun! İnanın daha iyi hissedeceksiniz.