Bu Trendler 40 Yaşında

Farkında olsanız da olmasanız da 70’li yılların gardırobumuzdaki etkisi tüm gücüyle devam ediyor. Hem Yves Saint Laurent, Karl Lagerfeld ve Diane von Furstenberg’in moda sahnesinde yükselişe geçtiği bir dönem nasıl etkisini kaybedebilirdi ki? Baskı desenli elbiseler, kadife kumaş, boho bluzlar, İspanyol paça pantolonlar 70’li yılların vazgeçilmezleriydi ve şimdi de her kadının gardırobunda o dönemden bir şeyler var. Neredeyse her sezon küçük veya büyük etkilerle o dönemin izlerini taşıyan tasarımları görmeye de devam ediyoruz.

70’li yılları bu kadar özel kılan sadece tasarımcılar değildi tabii. O zamanın ilham perisi olan stil ikonları da hala unutulmazlar arasında yer alıyor. Farrah Fawcett, Bianca Jagger, Grace Jones, Diane Keaton ve Jane Birkin’i düşünün, gerçekten harika yıllarmış değil mi?

Peki merak ediyor musunuz, o zamandan bu güne kadar gelebilen o trendler neymiş diye? Okumaya devam edin!

Slogan Tişörtler

Slogan atmak 70’li yıllarda en az şimdiki kadar popülerdi. Üzerinde sloganların ya da grup isimlerinin olduğu tişörtlerse o günden bugüne miras kalan trendlerden biri. Özellikle son dönemdeki feminizm ve politikayla ilgili sloganların olduğu tişörtleri düşünürsek, 70’ler daha sakin kalıyor.

Saten Elbiseler

Vücudun üzerinden kayıp giden elbiseler 20. yüzyılın her döneminde sevildi. Ama 70’li yılların bohem havası en şık elbisede bile kendini gösterebiliyordu. Dolayısıyla geçmişi hissetmek istediğinizde ya da parti sezonunda giymek için bu fotoğraftan ilham alabilirsiniz.

Diz Üstü Çizmeler

Dizin üstüne kadar çıkan çizmeler gibi iddialı parçalar tabii ki 70’lerin favorisi olacaktı. Yine son birkaç yıldır trend olan bu çizmeler özellikle bu kış herkesin ayağında olacak. Tabii bir de beyaz renk tercih ederseniz, adınızı ikonların yanına yazdırmaya hazır olun!

Sepet Çantalar

Özellikle bu yaz boyunca sepet veya hasır çantalar çok popülerdi. Üstelik sadece plaj için değil, gündelik kullanımda da sık sık tercih edildi. Tıpkı 70’lerde olduğu gibi! Bu trend için özellikle Jane Birkin’e teşekkür etmeliyiz!

 Boynu Saran Fularlar

Fularlar olmasa şimdinin şık kadınları ofiste ne yapacaktı? 70’lerde birçok görünümün anahtar aksesuarlarından olan fular, bu kadar zamanın ardından yine gündemde. Bu sefer belinizdeki kemer de olabilir, çantanızdaki süs de… Yeter ki bir tane edinin ve kullanabileceğiniz yöntemleri bizimle keşfedin.

Fotoğraflar: Instagram/@70sbabes