Çizgili Giyme Kuralı

Yaz gardırobunun olmasa olmazı çizgili desenler… İnce, kalın, yatay ya da dikey… Karar veremiyor musunuz? O zaman bu yazı tam size göre! Çizgili desen giymek için ilk kural cesur olmak. Gömlek, t-shirt, ceket, kravat seçerken renk ve desenlerin kendine özgü olması da lehinize.

Karıştır ve Çık

Size ilk önerimiz; çizgili desenleri aynı kombinde kullanmamanız yönünde! Farklı bir stil yaratmak için bu konuda ısrarcıysanız, kombininizi yaparken ufak bir ışık yaratmak  yeterli olur. Gömlek seçiminizi ince çizgiden yana kullanarak triko ceketinizde yatay ve gömleğe nispeten biraz daha kalın çizgi tercih edebilirsiniz. Bu tarz kombinleri genelikle blazer ceketlerle tamamlamanızı öneririz.

Marinanın Karizmatik Stili

En sevdiğimiz; yaza yakışan marin çizgiler! Özellikle gömlek ve şort kombiniyle marinaya teknesini bağlayıp şehirde bir kaç tur atmaya çıkan o karizmatik siz olabilirsiniz. Bu tarz bir görünüme sahip olmak için; gömleğinizde kalın ve yatay çizgiler tercih ederek denizci konseptini yakalayabilirsiniz. Çok renkli olmaktan uzak durun; mavi ve beyazın bütünlüğüyle stilinizi tamamlayabilirsiniz. Ray-ban Wayfarers gibi klasikleşmiş model bir gözlük ile bakışlara hazırlıklı olun.

Çizgilerle Oyun

Takım elbiseler! 70’lerin çizgili takım elbiseleri geri mi dönüyor? Fark yaratmayı seviyorsanız, bu soruya “evet” cevabını verebiliriz. Çizgili takım elbise öyle bir çizgidedir ki ufacık bir hatayla sizi tiyatrodan fırlamış, adeta bir kostüm partisine gidiyor gibi gösterebilir. Genellikle ince dokulu ve boyuna çizgiler tercih ederek bunu engelleyebilir, slim fit ve paçaları bilek hizasında biten kesimlerle stil sahibi görünebilirsiniz. Ayrıca bu kombini tamamlarken gömlek yerine t-shirt tercih etmeyi de deneyin.

Minimal Polo

Çizgili desenleri en iyi taşıyan modeller kuşkusuz polo yaka t-shirtler. Polo sporunun kahramanlarının imzası haline gelen “polo yaka t-shirtler” zamansız ve risksiz bir seçim. Genellikle enine olan bu çizgiler her stile özgürlük tanıyor. Yaz gardırobununun olmazsa olmazı olan polo yakalarda tek dikkat etmeniz gereken bedeninizi çok fazla sarmaması. Hafif geniş seçimlerle ister chino pantolon, isteseniz de jeanlerle kombinleyebilirsiniz.

Desenlerin Çarpışması

Bazı desenler baskın, bazıları ise daha arka planda olmayı tercih eder. Desen karıştırmayı özellikle de çizgili desenleri karıştırmayı seviyorsanız, önerilerimizi okumanızı tavsiye ederiz. Cesur olmak güzel fakat konu stil olduğunda abartıya kaçmamak gerek. Çizgili bir t-shirt ile desenli bir gömleğin kombini için renklerin bir bütün içinde olmasına dikkat edin. İki parçanında çizgili olmaması gerektiğini söylemiyoruz bile!

Kravat Zamanı

Kravattan vazgeçemeyenlerin yaz kurtarıcıları triko kravatlar, çizgilere bulaşmaya hazır! Stil sahibi ve ciddiyetini korumak isteyen erkeklerin güçlü aksesuarı kravat, çizgili desenlere bürünmüş olsa da dikkat etmeniz gereken bazı kurallar var. Ne olursa olsun zemin rengini açık ve desensiz tercih edin. İlgi odağı kravatınız olacak buna hazırlıklı olsanız iyi olur. Dikey çizgiler tercih etmek üst bedeninizi olduğundan daha uzun gösterebilir bu yüzden yatay çizgilere yönelebilirsiniz.

Fotoğraf Kaynağı: Pinterest