Daha Şık Bir Instagram Hesabı Mümkün!

Instagram çoğunuz için bir tutku, biliyoruz çünkü biz de aynısını düşünüyoruz. Dünya çapında günlük 500 milyon aktif kullanıcının olduğu bir platform hakkında daha az iddialı olmak mümkün değil zaten. Gün boyunca kontrol etmeden bir saat bile geçiremediğimiz Instagram, birçok açıdan fotoğraflara bakış açımızı da değiştirdi. Artık herkes Instagram’a uygun kareler çekmek istiyor. Instagram fenomenlerinin harika pozlarından arkadaşlarımızın yakaladığı fotoğraflara kadar her yer şık profillerle dolu. Peki ne yapacağız da bizim hesabımız da daha çok beğeni kazanacak? Evet hayat Instagram’dan ibaret değil ama yine de biraz cool bir profil sahibi olmak isterseniz, sizin için beş küçük ipucumuz var.

Bir Temaya Karar Verin

Kişiliğinize ve paylaşımlarınıza uygun bir tema belirleyebilirsiniz. Bunun için profesyonel bir fotoğrafçı ya da model olmak zorunda değilsiniz. Fotoğrafınızı kare ya da dikdörtgen paylaşmanız, yatay ya da dikey karelere ağırlık vermeniz zamanla pforilinizde bir bütünlük oluşmasını sağlar ve bu da göze güzel gelir. Dolayısıyla basit de olsa bir tema belirleyebilirsiniz. Eğer moda ve stil ile ilgili hesapları takip ediyorsanız, ilham olabilecek birçok kaynağa sahipsiniz demektir. Ayrıca her şeyi paylaşmayın, bütünlük ve temayı bozmayacak fotoğrafları seçin. Bu dikkatinizi de arttırır.

Filtrenizi Doğru Seçin

En sevdiğiniz filtre hangisi? Gingham mı, Sierra mı yoksa Charmes mı? Favoriniz hangisiyse seçin ve bütün fotoğrafalrınızı görsel bütünlüğü sağlamak adına bu filtreyle paylaşın. Sadece Instagram filtrelerini kullanmak zorunda değilsiniz. Diğer ünlü fotoğraf düzenleme uygulamalarından birini de kullanabilirsiniz. Örneğin VSCO iyi bir alternatif olabilir. Belirnen temaya ve seçilen filtreye sadık kalmak, Instagram’ı ciddiye alan herkesin yapması gereken ilk iş.

Doğal Işık Önemli

Bu Instagram’ın değil, fotoğrafçılığın ilk ve en önemli kuralı! Elinizden geldiğince doğal ışığı kullanmaya çalışın. Yapay ışığı doğru şekilde ayarlamak için her zaman daha çok çaba gerekir. Fotoğraflarınızın doğal ışık altında en güzel şekilde çıkmasını sağlamak için günün parlak saatlerini tercih edin, örneğin sabah ya da öğleden sonra ideal olabilir. Fotoğrafçılıkta kullanılan golden hour (altın saat) da mükemmel kareler yakalamak için en uygun zaman. Güneş doğduktan hemen sonra ya da batmadan hemen önce, altın saati yakalayabilirsiniz.

Profilinizi Dağınık Bırakmayın

Bütün bu adımları takip ettiniz ve şimdi sıradaki kuralı merak ediyorsunuz değil mi? Çünkü henüz istediğiniz cool sayfaya ulaşamadınız. Sebebini söyleyelim, fotoğraf çektiğiniz yerler ne kadar dağınık? Instagram’a eklemek için fotoğraf çekerken etrafınızın da farkında olmalısınız. Düzenli ve temiz bir alanda fotoğraf çekmek, tahmin ettiğinizden daha fazla olumlu etki yaratır. Tabii bu neyin fotoğrafını çektiğinize bağlı olarak değişecek bir durum fakat konu ne olursa olsun, düzeni bozacak detayları ortadan kaldırmak işinizi kolaylaştırır.

Gönderilerinizi Planlayın

Göndereceğiniz fotoğraf profilinize gerçekten yakışacak mı? Bunu öğrenmek için Hootsuite veya Planonly gibi uygulamaları kullanabilirsiniz. Örneğin Planonly, Instagram hesabınıza gönderim yapmadan, paylaşmak istediğiniz fotoğrafları yükleyip profilinizde nasıl duracağını görebileceğiniz bir uygulama. Bir fotoğrafı paylaşma konusunda emin olamıyorsanız, öncesinde bu uygulamalarda nasıl görüneceğini kontrol edebilirsiniz. Uygulamaların analitik bilgiler veren bölümleri sayesinde hangi gönderinizin daha başarılı olduğunu öğrenip, buna göre bir yol çizebilirsiniz.