Dünden Bugüne Trençkot

1879 yılında gabardin kumaşı keşfeden Thomas Burberry sizce ortaya çıkardığı trençkotların  2017 yılında hala modanın vazgeçilmezi olacağını tahmin etmiş miydi? En azından ordudaki askerlerin işini kolaylaştıracağını biliyordu. Yün veya pamuktan çok sıkı şekilde dokunarak su geçirmez özelliğe sahip olan gabardin kumaş sayesinde muhtemelen birçok asker hem kendini kamufle etti hem de kötü hava şartlarına karşı daha dayanıklı oldu. Askeriyeden çıkıp da moda sahnesine girmesi İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarında olan trençkot, yıllardır yerini hiçbir şeye bırakmadı. Dünden bugüne kim nasıl giymiş merak ediyorsanız, ilham almak için okumaya devam edin.

Marilyn Monroe & Scarlett Johansson

Trençkot moda için nasıl vazgeçilmezse, sinema ve popüler kültür için de Marilyn Monroe o derece yeri doldurulamaz bir figür. Savaş sonrası yıldızlarının parlaması aynı döneme denk gelen ikili, birbirine çok yakışıyordu. Marilyn Monroe, her zaman vücut hatlarını ortaya çıkaran feminen kıyafetlerinden birini İngiltere ziyaretinde de giymişti. Bu sefer omuzlarında İngiltere’de doğan trençkotlardan biri de vardı. Günümüzdeyse Marilyn’den aldığı bayrağı taşıyan Scarlett Johansson, 50’ler ilhamını modern zamanlara oldukça şık bir şekilde uyarlamıştı. Nude topuklu ayakkabılar, vücudu saran diz hizasında bir elbise ve omuzlardaki trençkotla siz de zarafeti çabasız şekilde elde edebilirsiniz.

Jackie Kennedy Onassis & Karlie Kloss

Stiliyle 60’lı ve 70’li yılların ikonu olan Jackie Kennedy’i pembe döpiyesiyle hatırlasak da rahat ve daha maskülen göründüğü zamanlar da oldu. Trençkotun çok yakıştığı balıkçı yaka kazak ve geniş paça pantolonuyla uygulaması kolay bir görünüm yaratan Jackie’nin stilini günümüze uyarlamak isterseniz, Karlie Kloss’un modern kombininden ilham alabilirsiniz. Karlie gibi crop top balıkçı yaka kazağı veya sade bir tişörtü, rahat bir jean ile birlikte giyebilirsiniz. Uzun bir trençkot ve şık sneakerlarla sokak stilinde sizden iddialısı olamaz. Yüksek belli ve ayakkabılarınızı kapatacak geniş paçalı pantolonların boyunuzu daha uzun göstereceğini unutmayın. Eğer Karlie gibi uzun boyluysanız, crop top görünümü dengelemek için ideal.

Brigitte Bardot & Emma Watson

Fransız sinemasının dünyaya armağan ettiği en güzel kadınlardan biri olan Brigitte Bardot, kendine özgü saç, makyaj ve kıyafetleriyle gerçek bir moda ikonuydu. İlk kez bikini giyen kadın olmasıyla vücuduyla ne kadar gurur duyduğunu görebileceğimiz Brigitte, kıyafet tercihlerinde de feminen olmayı seçiyordu. Söz konusu orduda kullanılmış bir ceket modeli olsa bile Bardot giydiğinde ona kadınsı bir hava vermeyi başarıyordu. Dolayısıyla sadece bir çanta, dizin altında çizmeler ve güneş gözlüğüyle bile şık olmayı başarmak için Brigitte Bardot’yu örnek alabilirsiniz. Saçlarını kısacık kestirerek Hermione Granger imajından sıyrılmaya çalıştığı dönemlerde içindeki Fransız tarafı ortaya çıkaran Emma Watson, modern ve maskülen-feminen dengesini korumuş bir Bardot olarak size ilham verebilir.