Kışın Motive Olmanızı Sağlayacak 8 Yol

Kışın sıcak yataktan kalkıp işe güce gitmek, dışarı çıkmak hele hele spor yapmak oldukça zordur. Kışın vücut bir ”aman da dinleneyim, mümkünse kış uykusuna yatayım” modundadır. Vücudun ekstra ısıya ihtiyacı vardır ve yağlanma eğilimindedir. Kışın sıcak çikolatalar, salepler, kahvenin yanına yenen abur cuburlar göze daha bir hoş görünür. Özetle yeme içme isteği artar, spor yapma isteği azalır, motivasyon yerlere düşer. Peki ne ya da neler yaparsak, kışla beraber bastıran bu motivasyon eksikliğinin üstesinden geliriz?

02


1.

Bazı insanlar -misal ben- soğuk ortamlarda antrenman yapamazlar. Koşmak, hareket etmek dahi onları ısıtmaz. O tipteki insanların sıcağa uyanmaları gerekir. Şayet kalktığınızda ev soğuk oluyor ve bu sizi demoralize ediyorsa, kalkmanız gereken saatten bir yarım saat evvele kurun alarmı, hızlıca kalkıp bir ısıtıcıyı açın. Hatta geceden kıyafetlerinizi de radyatör üzerine koyarsanız, siz kalkana kadar onlar da ısınmış olur.


2.

Sabahları antrenman yapıyorsanız işiniz bir tık daha kolay; ama akşamları antrenman yapanlar otomatikman günün en soğuk zamanlarında antrenman yapıyor olurlar. Salonunuz sıcak dahi olsa, antrenman sonrası sıcacık bir duştan sonra, ilkin soğuk sokağa, sonrasında belki de gün boyu ısınmamış eve gitmek işkence olacaktır. Tek şansınız akşam antrenmanlarıysa bu tavsiye işinizi görmeyebilir; ama yapabiliyorsanız antrenmanlarınızı sabaha çekmeye çalışın. Böylelikle güneşten faydalanabilirsiniz.


3.

Alarmla uyanmak çoğu insan için dünyanın en uyuz mevzularındandır. Hani ”bir kere de öperek uyandır be yaa?!!” deriz ya, hah işte ondan. Alarmın öperek uyandırması genelde yoktur. Uyandırabilmek adına tasarlandıkları için, dünya üzerindeki en rahatsız edici ses tonları ile donatılmışlardır. Peki, ne yapabilirsiniz? Alarmınızı kişiselleştirebilir, çirkin alarm sesleri yerine sevdiğiniz parçalar ile uyanabilirsiniz. Böylelikle bir nevi öpülerek uyandırılmış olursunuz ki bu mini adım bazılarını ”sabah insanı” haline getirmeye yetebilir bile.


4.

Fitness arkadaşı fitness motivasyonlarının en temel öğelerinden biridir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta fitness kankanızı seçerken, kararlı biri olmasına özen göstermeniz. Öyle birini seçmelisiniz ki, bazen spor yapmak istemeseniz bile, arkadaşınız sayesinde tıpış tıpış salona gidebilmelisiniz. E, ayıp olmasın, falan olmasın, filan olmasın derken bakmışsınız haftada dört gün sektirmeden spor yapmışsınız.


5.

Suyun kaldırma gücü, sabahları yataktan kalkamayanlar için mucizevidir. Uyandınız, kahveyi makineye attınız; ama hala gözlerinizden yorgunluk ve uyku mu akıyor? O halde marş marş, duşa! Sıcak bir duş, yüze çarpan su, mis gibi şampuan kokusu, sizi otomatikman uyandıracaktır.


6.

Kendinize neyin önemli olduğunu hatırlatın. Saatlerce uyku, sıcak battaniye, dizi ya da televizyon keyfi, üç bar çikolata, pofuduk çoraplar inanın bana da çekici geliyor. Nasılsa kat kat kıyafetlerin de içindeyiz, aldığımız kilolar vesaireler de görünmez. Peki, altı ay sonrası? Unutmayın yaz bedenleri, kışın inşa edilir. Yazın mutlu olmak istiyorsanız, aynaya mutlu mesut bakmak istiyorsanız kış falan demeden antrenmana ve beslenmeye odaklanmalısınız.


7.

Düzgün, doğru ekipman edinmek, sizi gerek salonda, gerekse ev antrenmanlarında fazladan motive edecektir. Düzenli salona gidenlerdenseniz, yeni bir grup dersi var mı diye bir araştırın. Evde antrenman yapanlardansanız, mini mini, sevimli ve oldukça da efektif bir dolu ekipmana odaklanın. Kar buz demeden koşanlardansanız, doğru kıyafet, termal koruyucular ve doğru seçilmiş bir ayakkabı ile antrenmanınızı taçlandırın. Doğru kıyafet, doğru ayakkabı, doğru ekipman hem motivasyonunuzu hem performansınızı arttıracaktır.


8.

Yolunuza aşılabilir bir fitness mottosu koyun ve o, bu yıl için şu olsun; kendi kendimin spor eğitmeni olmak adına, bu yıl bilgi birikimimi arttıracağım. Spor dergilerinden bir ya da ikisine üye olun ve battaniye altında bir şeyler okuma ihtiyacı hissettiğinizde bu dergileri okuyun. Emin olun bilginiz arttıkça motivasyonunuz da artacaktır.

Spor yapmak isteyene bahane çok, istemeyene de aynı şekilde bolca mazeret var. Siz motive olabilenlerden olun, fit kalın, mutlu kalın. Sevgiler.