Mutluluğa Giden Yol Bu Rutinden Geçiyor

Kimi haftalar ya da günler geçmek bilmese de bazen haftanın başından sonuna nasıl geçtiğini anlamıyoruz. Haftalar o kadar çabuk geçiyor ki zamana olduğu gibi ayak uydurmak, ondan faydalanmaktan daha kolay geliyor. Bu da kendinizi kötü hissetmenizin en büyük sebeplerinden biri çünkü bir hafta daha geçti ve her şey tam olarak bir önceki yedi gün gibi görünüyor. Fakat Pazar günleri yapacağınız haftalık planlamayla zamanı lehinize çevirebilirsiniz. Eğer bu rutini oturtursanız muhtemelen zaman sizi değil, siz onu yöneteceksiniz. Artık “Zamanım yok” demeye veda edebilirsiniz.

ptesi

Pazartesi: Haftaya Rahat Başlayın

Hafta resmi olarak başladı ve tek yapmanız gereken kendinize ne istediğinizi sormak. Muhtemelen deniz kenarında tatil yapmak istiyorsunuz. Fakat ofisteyseniz bile kendinizi iyi hissettirecek bir şeyler yapabilirsiniz. Örneğin haftaya sizi rahatlatacak müziklerle başlayın. Spotify’da ya da Youtube’daki rahatlatıcı müzik listelerinden birini dinleyebilirsiniz. Bu tip müzikler dinlemek daha kolay konsantre olmanızı sağlar. Stresin sizi ele geçirmesine izin vermeyin ve ihtiyaçlarınıza göre haraket edin.

sali

Salı: Özgüveninizi Arttırın

Bugün, dün yarattığınız konsantrasyonu alın ve kendinizi takdir etmek için kullanın. Kendiniz için en iyi motivasyon kaynağı yine sizsiniz. Gün ile ilgili sevdiğiniz her şeyi listelemeye başlayın ama başrolde olduğunuzu unutmayın, kendinizle ilgili favorilerinizi de kaleme alın. Özgüveninizi yükseltecek bu listeden sonra kendiniz için güzel bir yemek hazırlayın.

cba

Çarşamba: Yorgunluğunuzu Yenin

Uzmanlar özellikle kadınların Çarşamba günleri en yorgun göründükleri gün olduğunu söylüyorlar. İşinizi ne kadar severseniz sevin bu yorgunluk sizi de sarabilir. Yorgun hissetmeseniz bile psikolojik olarak haftanın bitmesine aynı anda hem çok yakın hem de çok uzak olmak sizi rahatsız edebilir. Dolayısıyla bu günü enerjinizi yeniden yükseltmek için kullanın ve egzersiz yapın! 30 dakika bile sizi daha mutlu ve enerjik hissettirebilir. Unutmayın, yorgun hissetmek sporu ihmal etmenin bahanesi olamaz!

pbe

Perşembe: Kibar Olun

Bugüne kadar yaşadığınız tüm tartışmaları düşünün ve kendinizi bir de karşı tarafın yerine koyun, olayıları onların bakış açısıyla görmeye çalışın. Hatta bir günlük tutmaya başlamak ve yaptığınız pozitif şeyleri oraya yazmak sizin için iyi olabilir. Günlük yazmayı oturtamasanız bile sizi iyi hissettirecek en az üç şey yapmaya çalışın. Biri sizin için, biri başkası için ve biri de dünya için! Güneş enerjisiyle çalışan powerbank’lerden almak hem kendinize hem dünyaya hem de ileride faydalanacak diğerlerine iyilik yapmak olabilir.

cover

Cuma: Rahatlayın

Tüm haftanın yorgunluğunu ve stresini atmaya hazır olun. Bunun için planlar yapmak bile sizi rahatlatacak. Evde ya da dışarıda, Cuma akşamını bir şekilde değerlendirmek hafta sonuna harika bir giriş olabilir. İsterseniz yüksek sesle şarkı söyleyin ya da sakin bir şekilde evde yemek yiyin. Ama kendinize sizi mutlu edecek küçük bir sürpriz yapın.

ctesi

Cumartesi: İyi Eğlenceler

Bugün sizin gününüz. Eğleneceğiniz bir şeyler yapın ve sadece keyif almaya bakın. Arkadaşlarınızla brunch yapmak ya da doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Unutmayın, eğer dışarı çıkarsanız hafta sonu daha uzun sürmüş gibi hissedersiniz. Dışarı çıkın, ısınan havanın tadını çıkarın, koşun, yürüyün ve eğlenmeye bakın.

pazar

Pazar: Olumsuzluklardan Kurtulun

Herkesin rahatlamak için kendine özgü yöntemleri olabilir. Pazar günlerini hobilerinize, sevdiklerinize, evinize ya da kendinize ayırın. Örneğin ev temizlemek bile işe yarayabilir. Yaşadığınız yeri düzene sokmak, dekore etmek ve temizlemek zihinsel olarak rahatlamanızı sağlar ve sizi yeni bir haftaya hazırlar. Pazar günü negatif olan her şeyden kurtulmaya çalışın. Hatta evinizde artık kullanmadığınız şeyleri ayıklayın, gardırop detoksu bile yapabilirsiniz. Günün sonunda rahatlatıcı bir banyoyla pazartesiye merhaba demeye hazırsınız.

Fotoğraflar: Shutterstock