YAZ SICAKLARINDA NASIL BESLENMELİSİNİZ?

Yılın en güzel zamanında artan hava sıcaklıkları ile birlikte deniz, kum, güneş keyfi yaparken, fresh yiyecekler tüketerek vücudunuza destek olmaya ne dersiniz? Oldukça lezzetli, sağlıklı ve buz gibi tüketebileceğiniz besinler sağlık sırlarını da beraberinde getiriyorlar. Bu sıcak havalarda sağlığınızı korumanın etkili yollarıyla birlikte birkaç mucize besine hemen göz atın:

buzlukahve

Buzlu kahveyle güzel bir başlangıç yapın.

Sabah uyandığınızda buzlu bir kahveye hayır demeyin. 93.000’den fazla kadın üzerinde  yapılan bir araştırmaya göre, her gün 1 fincan kafeinli kahve tüketmenin deri kanseri oranını %10 oranında azalttığı gözlemlenmiştir.

kiraz

Kirazla yağlarınızı azaltın.

Kirazın incelmenize faydası olduğunu biliyor muydunuz? Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, kirazın içindeki anthocyanin sayesinde vücuttaki yağ molekülerlerinin azalttığı gözlemlenmiştir. Bir porsiyonu yaklaşık 12 adet olan kirazı günde 3 porsiyon tüketebilirsiniz.

pembedomates

Kahvaltıda pembe domatesi tercih edin.

Pembe domates lif açısından oldukça zengindir ve kabuklarıyla yenildiğinde sindirimi kolaylaştırır. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur ve kabızlığı giderir. İyi bir idrar söktürücüdür ve vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Kanı temizler. Kanseri, özellikle de prostat kanserini önlemede çok etkilidir. Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Yaşlanmayı geciktirir. Cilde tazelik verir.

karpuz

Yaz mucizesi olan karpuzu bol bol tüketin.

İçindeki potasyum miktarı sayesinde, kas ve damar fonksiyonlarını geliştirir; vücudun asit oranını dengeleyerek yüksek kan basıncı riskini azaltır. Bir karpuzun içindeki su miktarı ortalama %92’dir.  Bu sayede, vücudun alması gereken günlük su ihtiyacının bir kısmını karşılar. Bir posiyon karpuz ortalama 45 kalori olup, 12 gr karbonhidrat içerir.

sivi

Yazın olmazsa olmazı bol sıvı tüketimini ihmal etmeyin.

Sıcak havada nefes alıp vermek bile sıvı kaybına neden olmaktadır. Özellikle terle birlikte kaybedilen sıvı ve mineral kaybının önlenmesi son derece önemlidir. Bu yüzden günde en az 2.5 litre su içilmelidir. Egzersiz yaptığınız günlerde su miktarını 1-2 bardak arttırabilirsiniz. Su içmek için susamayı beklemeyin, susamasanız da için.

sutyogurt

Her gün mutlaka süt ve yoğurt tüketin.

Özellikle sodyum, potasyum ve magnezyum vücuttaki sıvı-elektrolit dengesini sağladıklarından, meyve, sebze ve peynirin yanında mutlaka her gün yoğurt, ayran ya da cacık tüketilmelidir. Yaz aylarında ishal vakaları artış göstermesinden dolayı bol sıvı ve ayran tüketimi hayati önem taşımaktadır. Süt ve yoğurt gibi gıdalar kalsiyum içeriği sayesinde kalbin düzenli atmasını sağladığı gibi, sinir sisteminin korunmasına da yardımcı olur, uykusuzluğa iyi gelir.

meyvesebze

Besin zehirlenmelerine dikkat edin.

Bakteriler sıcak ortamlarda daha çabuk ürerler ve besinler daha çabuk bozulurlar. Bunun yanı sıra hijyen kurallarına dikkat edilmeden yapılan yemekler, iyi yıkanmayan sebze ve meyveler bağırsak enfeksiyonlarına davetiye çıkarabilir. Hijyen kurallarıyla birlikte sindirimi daha kolay besinler tercih edilmelidir. Ağır, salçalı ve yağlı yemeklerden uzak durulmalı, bunun yerine bol sebze ve meyve tüketilmeye özen gösterilmelidir. Haşlanmış sebzelerle yapılmış yemekler ve zeytinyağlılar tercih edilmelidir.

dondurma

Sıcak havalarda nelerden uzak durmalısınız?

Kızartmalardan kaçının. Normal beslenme içersinde de önermediğimiz kızartmalardan özellikle yaz aylarında kaçınmakta fayda var. Yaz aylarında tüketilen yağlı ve hamurlu besinler vücutta yorgunluğa, baş ağrısına ve yüksek tansiyona sebep olduğu için tüketilmemelidir. Bu yüzden pişirme yöntemi olarak sağlığımız açısından daha uygun olan ızgara, buğlama ve haşlama gibi yöntemleri tercih etmeliyiz.

Kan şekerini hızla yükselten ve hızlı düşüren besinler tercih edilmemelidir. Çünkü bu tarz besinler de yorgunluğa ve halsizliğe, el ve ayak titremesine, konsantrasyon bozukluğuna neden olmaktadır. Basit karbonhidrat olan saf şeker ve şekerli besinler yerine tam tahıllı, tam buğdaylı ya da çavdar gibi ekmekler, makarna, bulgur gibi lifli besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir. Hamurlu tatlılar yerine dondurma gibi sütlü tatlılar tercih edilmelidir.

Mutfakta İhtiyacınız Olan Her Şey:

[content_boxes layout=”icon-with-title” columns=”1″ class=”” id=””][content_box title=”Yazın Serinleten Tatlarını Keşfedin!” icon=”fa-chevron-right” backgroundcolor=”#d5c5e2″ iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” iconflip=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”http://mag.morhipo.com/?p=6183″ linktext=”” linktarget=”_blank” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″] [/content_box][/content_boxes]